Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

DOMY KANADYJSKIE POD KLUCZ - DOM KANADYJSKI POD KLUCZ - DOMY SZKIELETOWE POD KLUCZ - DOM SZKIELETOWY POD KLUCZ - DOMY DREWNIANE - DOMY Z DREWNA Inez Co. Domy Kanadyjskie Szkielet drewniany Obejrzyj nasze blogi: zaczynają sie od "domykanadyjskie"

wpisy na blogu

Wpis:  Szkielet - pierwszy strop drewniany: wentylacja

Data dodania: 2010-08-30
wyślij wiadomość

mojabudowa.pl - blog budowlany

Pierwszy strop drewniany "wisi" nad pustką powietrzną. Aby drewno nie zawilgotniało oraz aby nie było narażone na pojawienie się grzyba, strop musi być odpowiednio wentylowany. W tym celu w ścianach fundamentowych robi się otwory wentylacyjne, których powierzchnia musi być dopasowana do wielkości powierzchni podłogi pod stropem. Im większa powierzchnia pod stropem, tym więcej otworów musimy wykonać. Otwory powinny być umieszczone nie dalej niż 80cm od narożników, aby powietrze krążyło po jak największej częsci "pomieszczenia" pod podłogą.

8Komentarze
lesjak
Data dodania: 2011-06-09 20:51:24
ocieplenie stropu
Witam, a czy nie ociepla się tego pierwszego stropu?
odpowiedz
Data dodania: 2011-06-09 21:59:53
do lesjak:
Ociepla sie, ale dopiero po przykryciu dachu. Inaczej podczas deszczu wełna uległaby zawilgoceniu lub wręcz zalaniu, a to nie służy dobrze drewnu ;) szczególnie latem, kiedy ciepło i grzybki to lubią. Strop ociepla się od dołu, bo pod dom można sobie wejść w każdej chwili. Może wejść to za dużo powiedziane, bo raczej na czworakach chodzić. W USA te fundamenty / stropy nazywają się crawl space, czyli pełzająca przestrzeń. I takie właśnie są. Ich zaletą jest to, że są wyjątkowo ciepłe i w każdej chwili bez problemu można instalacje sobie poprowadzić gdzie sie komu podoba - bez naruszania konstrukcji. Więcej o zaletach stropu z pustką podpodłogową na stronie http://www.domykanadyjskie.com/2011/01/16/fundament-ze-stropem-drewnianym/ Jeśli chodzi o ciepłotę stropu to strop bez jakiegokolwiek ocieplenia podczas temperatur ok. minus 15C był na tyle ciepły, że człowiek chodzący po nim w kapciach nie odczuwał zimna. Boso było juz niekomfortowo. Ale to był strop BEZ WEŁNY W środku. Ocieplony ma pomiedzy belkami 25cm wełny, wiec chodzi się po pierzynce.
odpowiedz
lesjak
Data dodania: 2011-06-09 23:11:34
ocieplenie stropu
Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Pozdrawiam.
odpowiedz
aliveandkicking
Data dodania: 2011-06-15 22:48:01
izolacja stropu
witam, jestem pod duzym wrazeniem Panstwa pracy i powoli dorastam chyba do decyzji o budowie domu tym systemem ale mam kilka pytan np. jak wyglada sprawa izaolacji stropu czy raczej tego co jest pod nim; wyczytalem w necie, rowniez na amerykanskich stronach, ze na ziemi, pod stropem powinno polozyc sie jakas izolacje (ponoc folie plus chudy beton) uniemozliwiajaca parowanie wody z ziemi; jak to wyglada w tym przypadku? a ha, i czy sciany fundamentowe ocieplane sa od wewnatrz styropianem?
odpowiedz
Data dodania: 2011-06-16 14:43:17
do aliveandkicking:
Dziękujemy za miłe słowa :) Izolacja przeciwwilgociowa ziemi pod stropem: Zaleca się (i w sumie tak się praktykuje), aby ziemia była przykryta folią budowlaną (wystarczy grubość 0,3mm). Dobrze jest obciążyć ją płytami betonowymi ze względu na ustabilizowanie przykrycia (ale nie jest to konieczne). Dopuszczalne jest pozostawienie ziemi nie przykrytej, ale wtedy otwory wentylacyjne muszą być dużo większe ze względu na większą ilość wilgoci pod stropem. Położenie folii zmniejsza ilość wilgoci o 90%. Ścian fundamentowych nie trzeba ocieplać styropianem, chyba że bardzo zależy nam na energooszczędności. Trzeba zauważyć, że pod stropem będzie hulał wiatr i zimą będzie minusowa temperatura. Oczywiście będzie cieplej niż na zewnątrz budynku, ale wciąż będzie tam mróz. Ocieplenie ścian styropianem podniesie trochę temperaturę pod stropem, ale są to minimalne różnice, ponieważ wentylacja i tak musi tam być. Reasumując: styropian oszczędzi nam koszty ogrzewania przez krótki czas zimy, kiedy jest duży mróz i suche powietrze, więc można zamknąć kratki wentylacyjne. Ponieważ w naszym klimacie jest to stosunkowo krótki okres to rzadko kto dociepla ściany fundamentowe (wyjątkowo długi czas zwrotu inwestycji).
odpowiedz
654321-k1
Data dodania: 2014-05-28 18:59:14
1 strop drewniany
A jaka jest technologia "obudowy" 1 stropu (wełna z pewnością, a co więcej: membrany i OSB)?
odpowiedz
Data dodania: 2014-05-30 14:36:51
1 strop drewniany
Zapraszamy na jeden z naszych blogów. Można tam zobaczyć wszystkie etapy ocieplenia pierwszego stropu na zdjęciach. http://www.blogibudowlane.pl/blog/Z41-Inez-Co.-Domy-Kanadyjskie/50
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty
654321-k1
Data dodania: 2014-05-30 20:27:26
1 strop drewniany
Dziękuję - tego mi trzeba było :-) Jest tam jednak tylko ta jedna 49 strona. Opis kończy się podaniem informacji o przygotowanej do założenia na wiatroizolację specjalną siatkę przeciw gryzoniom. Proszę o informację jaką konkretnie stosujecie i jakie są możliwe. Czy możliwe jest inne "zakończenie" ocieplenia ("po" wełnie ocieplającej). Jaki wpływ na to ma ułożona lub nie folia na gruncie odcinająca wilgoć.
odpowiedz
Odpowiedź do domykanadyjskie7

Wpis:  Szkielet - pierwszy strop drewniany: płyta OSB

Data dodania: 2010-08-30
wyślij wiadomość

mojabudowa.pl - blog budowlany

mojabudowa.pl - blog budowlany

1. Płyta OSB o odpowiedniej grubości (przy belkach w rozstawie 40cm musi być nie cieńsza niż 18mm. My na pierwszy strop dajemy 22mm) klejona jest do stropu. Płyty łączone są na belkach stropowych, a nie pomiędzy nimi! W tej sposób podłoga jest sztywna, a strop nie ugina się.

2. Trzeba pamiętać o dylatacjach (szczelinach) pomiędzy płytami. Płyta OSB jest płytą wiórową o ukierunkowanych wiórach (co widać na zdjęciu), a ponieważ drewno pracuje (czyli kurczy się i rozszerza, w zależności od stopnia wilgotności), to musi mieć miejsce na swoją pracę. Jeśli strop będzie miał te szczeliny, to podłoga nie będzie skrzypiała. Skrzypienie stropu drewnianego to nic innego jak ocieranie się jednej płyty o drugą. Zimą, kiedy wilgotność powietrza jest niska - nawet źle zrobiony strop nie będzie skrzypiał z tego powodu, ponieważ płyty skurczą się i nie będą się o siebie ocierały.

2Komentarze
rps76
Data dodania: 2011-06-02 15:20:01
klejenie
witam, co należy rozumieć, że płyta klejona jest do stropu? Czy chodzi o to, że mimo zastosowania wkrętów płyta przyklejana jest do legarów? Jakim klejem to kleić i czy na poddaszu również na podłodze się klei? pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2011-06-09 22:31:03
klejenie płyty
Tak, płyta powinna być przyklejona do stropu, zarówno górnego jak i dolnego. Klej zabezpiecza podłogę przed skrzypieniem. Strop skrzypi wtedy, kiedy płyty OSB położone są bez dylatacji i jedna ociera o drugą. Lub kiedy doschnie na przykład z 18 procent do 10 - wtedy zminiejsza swoja objętość i pracuje na wkręcie, bo ma miejsce. Jeśli jest klejona to jest znacznie mniejsze niebezpieczeństwo, że podłoga będzie skrzypieć (czytaj: nie ma prawa skrzypieć).
odpowiedz

Wpis:  Szkielet - pierwszy strop drewniany

Data dodania: 2010-08-30
wyślij wiadomość

mojabudowa.pl - blog budowlany

1. Strop musi byc oparty na ścianach fundamentowych, na tyle blisko od siebie, aby zbita konstrukcja nie uginała się. Belki stropowe nie powinny być niższe niż 23cm - jest to wysokość, która gwarantuje wytrzymałość i sztywność (wg normy taki strop może utrzymać dwa piętra).

2. Drewno konstrukcyjne musi być suszone komorowo (aby nie było robaków i aby nie pracowało) do wilgotności max. 18%.

3. Drewno musi też być strugane i fazowane. Struganie uodparnia je na robaki i ogień, zaś fazowanie pozwala wykonawcy lepiej dopasować wszytskie elementy, więc mamy równiejsze stropy i ściany.

4. Pierwszy strop - ponieważ jest narażony na działąnie czynników zewnętrznych - musi być także zaimpregnowany.

4Komentarze
rps76
Data dodania: 2011-07-04 10:57:17
impregnacja
witam, czy całe drewno konstrukcyjne nie powinno być zaimpregnowane (nie tylko to na pierwszy strop) czy tylko suszenie i struganie wystarczy aby je trwale zabezpieczyć przed korozją biologiczną? Drugie pytanie to co zrobic jak w domu drewnianym wyleje się np wiadro z wodą, strzeli zawór w rurce itp. W łazience to pół biedy bo są płytki i folia w płynie. Ale czy takie zdarzenia losowe mogą potem spowodować grzyba jeśli woda wniknie gdzieś w strop i ścianę
odpowiedz
Data dodania: 2011-07-06 22:57:54
do rps76:
Według wszelkiej literatury fachowej zza oceanu zabezpieczone powinny być: - wszelkie elementy drewniane, które dotykają do betonu. Czyli na przykład podwalina. Jeśli leży bezpośrednio na betonie MUSI być zaimpregnowana ciśnieniowo. Jeśli pomiędzy podwaliną a betonem jest izolacja pozioma - wystarczy głębokopenetrujący impregnat do konstrukcji drewnianych. Pozostała część konstrukcji musi być tylko suszona i strugana (jeśli chodzi o zabezpieczenie przed korozją). My jesteśmy zwolennikami, aby zabezpieczyć także pierwszy strop, przede wszytskim ze względu na narażenie go na czynniki zewnętrzne w trakcie budowy. Tak jak uzywamy wiatroziolacji, mimo że jest potrzebna tylko wokół otworów okiennych - my owijamy całe budynki, bo są zabezpieczone przed deszczem w trakcie budowy. Tak samo impregnacja stropu - unikamy w ten sposób ryzyka: narażenia go na grzyby, jeśli przez długi czas będzie padało. A jak się wyleje wiadro z wodą to trzeba zrobić to samo, co w domu murowanym: wysuszyć :) Woda sama znajdzie ujście i wycieknie. Najwyżej będzie mały ślad piętro niżej na suficie. Ale wyschnie dość szybko. Wiadro wody wylane na betonowym stropie będzie miało trochę gorzej. Dłużej będzie parowało z gęstego materiału. Przez naszą wełnę w stropie dość szybko przepłynie - zwykle znajduje sobie jakiś otwór i główna część wody wypływa. Reszta po prostu wysycha. Przecież mamy paroprzepuszczalne materiały :) Pozdrawiam
odpowiedz
nija
Data dodania: 2013-06-16 22:23:05
komin w stropie
Witam, w jaki sposób przeprowadza się komin np. z cegły przez taki drewniany strop, jeśli miałby znajdować się wewnątrz pomieszczenia tzn. czy do łączenia komina z drewnianym stropem używa się specjalnych materiałów?
odpowiedz
Data dodania: 2013-06-21 21:51:45
komin
Komina nie wiąże się ze stropem (nie wolno). Musi mieć swój wymian (czyli taką ramkę naokoło), który nie dotyka do komina (szczelina min. 5cm). Pomiędzy komin a strop / ramkę wkłada się w niektórych miejscach twardą wełnę, aby komin usztywnić. Najbezpieczniejszą izolacją komina jest jego wentylacja. Pozdrawiam
odpowiedz
Odpowiedź do blog został usunięty

Wpis:  Szkielet - pierwszy strop drewniany: podwalina

Data dodania: 2010-08-30
wyślij wiadomość

mojabudowa.pl - blog budowlany

1. Na ścianie fundamentowej trzeba koniecznie położyć izolację poziomą (czyli papę), aby ewentualna wilgoć z fundamentu nie niszczyła drewna.

2. Podwalina (czyli pierwsza  deska budynku, na zdjęciu widać w niej śrubę) musi być zaimpregnowana, aby nie była narażona na korozję biologiczną.

3. Podwalina jest pprzykręcona do ściany fundamentowej za pomocą kotew rozstawionych co 120-180cm.

3Komentarze
wesley
Data dodania: 2011-11-13 21:40:16
kotwy i podwalina
Witam, Czy mozna sie dowiedziec jakie kotwy Panstwo stosujecie do montowania podaliny? Czy jest sens stosowania podwojnej podwaliny?
odpowiedz
Data dodania: 2011-11-16 20:51:21
kotwienie podwaliny
O kotwieniu podwaliny pisaliśmy na http://www.domykanadyjskie.com/2011/01/16/fundament-ze-stropem-drewnianym/ Sensu stosowania podwójnej podwaliny nie poddajemy w wątpliwość, ponieważ w każdej, absolutnie każdej książce o technologii szkieletu drewnianego jest ona podwójna. - Podwalinę montuje się na fundamencie - Na niej strop - Na stropie płyta - Na płycie "plejta", czyli poziomy dół ściany, do której dobite są słupy (studs), związane pierwszym oczepem. - Całość ściany związana jest drugim oczepem, który wiąże wszystkie ściany razem. Inaczej jest w wypadku fundamentu z płytą fundamentową. Tam rzeczywiście wygląda na to, że jedna podwalina jest niepotrzebna. Ale proszę pamiętać o tym, że podwalinę montuje się do fundamentu na sztywno. Potem składa się ścianę na stropie i podnosi ją do góry. Stawia na podwalinie i pionuje ścianę. Gdyby nie było podwójnej podwaliny to nie dałoby się zarówno dobrze przykręcić pierwszej podwaliny, jak i wypionować ściany.
odpowiedz
lesjak
Data dodania: 2016-06-21 22:22:48
mocowanie stropu
Witam, z dotychczasowego opisu wynika, że związanie budynku z fundamentem następuje poprzez strop, który mocowany jest do podwaliny. Oznacza to, że strop musi być przymocowany do podwaliny przynajmniej z taką samą siłą jak podwalina poprzez kotwy do ścian fundamentowych. Pytanie: czy mocowanie gwoździami na ukos (bo tak chyba jest mocowany) stropu do podwaliny jest wystarczające i zapewnia właściwe związanie budynku z podłożem? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wspaniały blog :-)
odpowiedz

Wpis:  Fundament - ściany fundamentowe

Data dodania: 2010-08-27
wyślij wiadomość

mojabudowa.pl - blog budowlany

1. Ściany fundamentowe muszą być wymurowane idealnie równo od zewnętrznej strony. Oszczędzicie wtedy na kleju, który się kładzie na cokole, bo nie trzeba równać ścian.

2. Ściany muszą także trzymać idealnie poziom. Na ścianach będzie leżała podwalina (pierwsza deska), wiec jeśli góra ściany fundamentowej nie będzie równa to deska nie będzie dobrze przylegała, zatem nie będzie idealnie stabilna. Jeśli z jednej strony domu ściana fundamentowa będzie wyższa niż z drugiej to cała konstrukcja będzie stała krzywo. W konstrukcjach kanadyjskich nie wolno używać żadnych klinów, a każdy centymetr sprawia, że strop będzie krzywy.

mojabudowa.pl - blog budowlany

domykanadyjskie
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 436582
Komentarzy: 193
Obserwują: 57
On-line: 9
Wpisów: 216 Artykułów: 3 Galeria zdjęć: 466
o nas
Od 2004 roku prowadzę firmę budowlaną budującą drewniane szkieletowe domy kanadyjskie. Agnieszka Lipka
o firmie
Budujemy domy szkieletowe pod klucz. Specjalizujemy się w obsłudze osób ciężko pracujących i nie mających czasu na pilnowanie budowy. My pilnujemy ją za nich :)
ARCHIWUM WPISÓW
2014 kwiecień
2011 maj
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń
2010 grudzień
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu L73:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
gammaimy.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń