Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

DOMY KANADYJSKIE POD KLUCZ - DOM KANADYJSKI POD KLUCZ - DOMY SZKIELETOWE POD KLUCZ - DOM SZKIELETOWY POD KLUCZ - DOMY DREWNIANE - DOMY Z DREWNA Inez Co. Domy Kanadyjskie Szkielet drewniany Obejrzyj nasze blogi: zaczynają sie od "domykanadyjskie"

wpisy na blogu

Artykuł:  Błędy popełniane podczas budowania konstrukcji dre

Data dodania: 2014-04-02
wyślij wiadomość

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z jednej budowy. Wszystkie pokazane błędy zostały popełnione podczas budowy jednego domu. Podkreślamy to, ponieważ jakość wykonania, a zarazem żywotność takiego budynku daleko odbiega od norm.

 

DREWNO KONSTRUKCYJNE

Drewno konstrukcyjne musi być wolne od chorych sęków. Czarne i wypadające sęki osłabiają belki tak mocno, że nie nadają się one do budowy domu.

blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl

SŁUPY ŚCIAN

Słupki konstrukcyjne powinny być docinane na odpowiednią długość.

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

NADPROŻA

Nadproże czyli część ściany nad oknem lub drzwiami powinno być podtrzymywane przez pionowe słupki konstrukcyjne.

  blog budowlany - mojabudowa.pl

NAROŻNIK CZYLI CORNER

Narożniki to jedna z najważniejszych części budynku. Musi być zbity tak, aby był mocny (z trzech lub czterech belek) i aby dało się do niego przymocować płytę OSB z jednej strony, a płyty GK z drugiej.

Na poniższych zdjęciach widać narożniki, które są zbyt słabe (2 słupki) oraz nie da się do nich przykręcić OSB. W samym rogu płyta będzie „wisiała w powietrzu”.

Dodatkowo – jeśli wykonawca przymocował płytę nie wkładając wełny do środka to później nie da się już ocieplić narożnika (od środka nie ma dojścia) i tędy będzie uciekało ciepło z domu oraz będzie się skraplała para wodna, czego skutkiem będzie grzyb w budynku.

blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl

PODWALINA

Podwalina to podstawa całej konstrukcji. Na niej opierają się wszystkie ściany.

Powinna być dokładnie docięta i przymocowana. Kotwy mocujące powinny być oddalone o nie więcej niż 40cm od narożników i końcówek podwaliny.

Tutaj podwalina jest sztukowana w narożniku i to w części wykusza, który zawsze jest trudniejszą częścią ściany.

blog budowlany - mojabudowa.pl

PODCIĄGI

Podciągi to równie ważne części budynku jak strop. Ich wytrzymałość odpowiada za utrzymanie stropu oraz jego nośność i sztywność.

Ten podciąg nie został czymkolwiek podparty – wisi w powietrzu i tylko obciąża to coś, co będzie na nim się opierać.

blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl

Na koniec chciałoby się zakrzyknąć:

AND THE WINNER IS…

 

blog budowlany - mojabudowa.pl

Czym jest pozioma belka na górze: oczepem? Jeśli tak, to dlaczego w jednym miejscu jest podwójna, a w drugim pojedynczą? Jeśli ta druga nie jest oczepem, to czy słupki zostały docięte zbyt krótkie?

Więcej artykułów na stronie Domy Kanadyjskie

4Komentarze
Data dodania: 2015-09-19 11:14:02
Ładne kwiatki ;)
NAsz Kanadyjczyk raczej z tych ładniejszych pochodzi :)
odpowiedz
sogosu  
Data dodania: 2016-03-08 14:16:18
ciekawy artykuł - kradnę,przyda mi się :)
odpowiedz
miroslawkruczynski
Data dodania: 2016-04-20 14:10:30
kierownik budowy, inspektor nadzoru - Warszawa i okolice
Witam. Polecam się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości inwestycji. Jestem na głównych etapach budowy: m.in. fundamenty, konstrukcja stropu, konstrukcja wieńca, konstrukcja dachu. Podczas wizyt kontroluje prowadzone prace i wypełniam dziennik budowy. Doradztwo techniczne w cenie nadzoru. Oferujemy usługi: - kierownik budowy; - inspektor nadzoru inwestorskiego; - przeglądy techniczne obiektów budowlanych (kontrole okresowe) roczne, półroczne i pięcioletnie; - ekspertyzy techniczne, opinie i oceny techniczne obiektów budowlanych; - świadectwa charakterystyki energetycznej; - odbiory budynków i mieszkań; - doradztwo techniczne; - kosztorysy; - legalizacje samowoli budowlanych; - inwentaryzacje; - badania kamerą termowizyjną. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt: mgr inż. Mirosław Kruczyński 505-950-412. miroslaw.kruczynski@wp.pl www.mirbud-nadzory.pl Pozytywne opinie znajdą Państwo też na stronie www.kierownikbudowy2.oferteo.pl Pozdrawiam.
odpowiedz
copywriter
Data dodania: 2016-12-27 15:44:50
Copywriter
Takie błędy stara się wyeliminować nasza firma budowlana, a mianowicie spec bud http://specbudtrojmiasto.pl
odpowiedz

Artykuł:  Historia technologii domów szkieletowych

Data dodania: 2014-04-02
wyślij wiadomość

Historia technologii

Czyli
gdzie i jak powstała technologia szkieletu drewnianego?

Nazwa „domy kanadyjskie” jest odpowiednikiem amerykańskiej nazwy Canadian Wood Frame Houses czyli Kanadyjskie Szkieletowe Domy Drewniane.

Drewno, najstarszy materiał budowlany, towarzyszy nam od zarania dziejów. Poprzez wieki powstawały najróżniejsze sposoby obróbki drewna, aby w procesie budowy budynków był on maksymalnie wykorzystywany.

Dzisiejszy szkielet drewniany wywodzi się od konstrukcji zwanej Timber Frame czyli szkieletu drewnianego o grubych przekrojach. Do Ameryki Północnej wraz z osiedlaniem się mieszkańców Europy – głównie z Wysp Brytyjskich, Francji, Niemiec i Holandii – została przeniesiona technologia budowy domów w systemie tzw. timber framing.
W USA najstarsze domy zbudowane w Timber Frame, funkcjonujące do dzisiaj pochodzą z początków XVIIw, jak Fairbanks House, zbudowany ok. 1640r.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zdjęcie dzięki uprzejmości Fairbanks House

Budowa domów w tej technologii ze względu na duże przekroje drewna i sposób jego łączenia wymagała dużych umiejętności i angażowała wiele osób.
Z biegiem czasu praktyka pokazała Amerykanom, że szkielet domu może być wykonany z cieńszych belek i wciąż pozostanie wystarczająco sztywny. W ten sposób Timber Frame przekształcił się w Wood Frame czyli dzisiejszą konstrukcję szkieletową zbudowaną z cienkich gęsto ustawionych belek.

Kolejny przełom nastąpił na początku XIX wieku, w 1832 roku, kiedy George Washington Snow przy budowie swojego magazynu zastosował rewolucyjne rozwiązanie konstrukcyjne zwane „konstrukcją balonową” (balloon framing), zwana też Chicago framing z racji tego, że budynek został wzniesiony w Chicago.

W konstrukcji balonowej niektóre ściany nie są dzielone na część parteru i część pietra tylko ciągną się od podwaliny aż do górnego oczepu, na którym opierają się krokwie. Pozwoliło to wyeliminować zużycie dużej części drewna potrzebnego na dolny i górny oczep oraz skróciło czas budowy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu po raz pierwszy wykorzystano słupy o mniejszym przekroju, a więc lżejsze. Mniejsze sumaryczne zużycie drewna sprawiło, że budowa domu była bardziej dostępna – zarówno z powodów finansowych, jak i logistycznych. Ciężkie bale trudno było przewozić, zaś cienkie belki znacznie łatwiej przetransportować, szczególnie w niedostępne tereny.

Rok 1832 można więc uznać za początek ery lekkiego szkieletu drewnianego.

Ciekawostką jest, że w początkowej fazie określenie „balonowa” miało znaczenie negatywne. Gdy niejaki Tylor w 1833r. zbudował swój pierwszy tego typu budynek, a mianowicie kościół Świętej Marii, doświadczony cieśla stwierdził, że przy pierwszym podmuchu wiatru taka budowla poleci w powietrze jak balon. Mimo, że dzisiaj wiadomo, że tak nie jest, a budynków w konstrukcji balonowej stoi mnóstwo termin się przyjął.

Konstrukcja balonowa była dominująca aż do lat pięćdziesiątych XX wieku. Potem palmę pierwszeństwa przejęła konstrukcja „platformowa” (platform framing), gdzie najpierw stawia się ściany parteru, później robi strop nad parterem, a potem ściany piętra lub poddasza.

Z ekonomicznego punktu widzenia zastosowanie lekkiego szkieletu drewnianego umożliwiło bardzo szybki rozwój tej technologii w całej Ameryce Północnej. Budowa tańszych pił do cięcia drewna oraz produkcja gwoździ, wydawanie poradników dotyczących budowy, a przede wszystkim mniejsza ilość drewna o mniejszych przekrojach sprawiło, że każdy mógł podjąć się budowy. Drewno było łatwiej transportować (radykalnie zmniejszało to koszty budowy) przez co możliwe było budowanie w miejscach do tej pory wolnych od jakiejkolwiek zabudowy. Postępująca urbanizacja spowodowała szybki rozwój kontynentu.

Z biegiem czasu technologię udoskonalano, a dbając o wysoką jakość prac i bezpieczeństwo mieszkańców wprowadzano normy budowlane, do których należy się ściśle stosować (tzw. building codes, oficjalnie przyjęte w Kalifornii w październiku 1927r.). Kody dotyczą nie tylko konstrukcji, ale również ochrony przeciwpożarowej, instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Ze względu na spore zróżnicowanie klimatyczne obejmujące cały kontynent stosuje się różne kody w zależności od regionu.

Do dziś kanadyjski szkielet drewniany jest najczęściej spotykaną konstrukcją budynków w Ameryce. W USA, w zależności od stanu, stanowi 95-99% budowanych domów mieszkalnych. Domy kanadyjskie buduje się do 4 kondygnacji (parter i 3 piętra). Buduje się nawet wielkie drewniane kopuły i to w dodatku bez podpór.

blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl

Gwiazdy Hollywood budują swoje milionowe rezydencje właśnie w technologii szkieletu drewnianego. Na zdjęciu poniżej znajduje się dom brazylijskiej modelki Gisele Bundchen budowany w Kalifornii, niedaleko willi Arnolda Schwarzeneggera. Dom ma 1850m2, 8 sypialni, garaż na 6 samochodów, windę, pokój rekreacyjny wysoki na prawie 6m i jest wart 20 milionów dolarów.

blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl blog budowlany - mojabudowa.pl

Zdjęcia dzięki uprzejmości Daily News

po kilku miesiącach:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zdjęcie dzięki uprzejmości Daily Mail

I w styczniu 2012:

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Zdjęcie dzięki uprzejmości Daily News

Drewno, będące budulcem na domy szkieletowe jest zdrowym, ekologicznym i odnawialnym surowcem, a do tego niezwykle łatwym w obróbce. Dlatego zawsze pozostanie niezastąpionym materiałem przy tworzeniu domów. Na wszystkich kontynentach i w najdalszych zakątkach świata to właśnie z niego powstawały najpiękniejsze i najokazalsze budowle, które możemy podziwiać również dzisiaj. Możliwe to jest dzięki wielkiemu kunsztowi ówczesnych budowniczych, znakomitej znajomości materiału, z którego tworzyli oraz jakości i właściwościom tego materiału.

Więcej artykułów na stronie Domy Kanadyjskie

Artykuł:  Drewniane domy szkieletowe - czy warto?

Data dodania: 2014-04-02
wyślij wiadomość

Zalety technologii

Czyli
Kanadyjskie Szkieletowe Domy Drewniane – czy warto?

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Ściana domu szkieletowego w całości wypełniona jest wełną mineralną. Dzięki temu izolacja termiczna takiego domu to min. 20cm. Istnieje możliwość docieplenia standardowego domu i zastosowania nawet 30cm izolacji w ścianach zewnętrznych. Dla porównania dom murowany ocieplany jest standardowo styropianem o grubości 10-12cm.

Współczynnik przenikania ciepła dla standardowej ściany z warstwą wełny 20cm to U=0,19 W/m²*K. Norma uznaje za domy ciepłe takie, których współczynnik nie przekracza U=0,3 W/m²*K.

ŁATWA REGULACJA TEMPERATURY W POMIESZCZENIACH

W budynku szkieletowym ogrzewane jest tylko powietrze – nie mają one bezwładności cieplnej. Nie nagrzewa się ścian, które później oddają ciepło. W praktyce oznacza to, że wyziębiony do 10 stopni C dom szkieletowy ogrzejemy w ciągu 2 godzin do 21 stopni C. Dla porównania dom murowany osiągnie taką temperaturę dopiero po 48 godzinach, bo najpierw muszą się nagrzać wyziębione ściany, a dopiero potem wnętrze budynku.

Ta zaleta jest jeszcze bardziej widoczna w wypadku budynków użyteczności publicznej. Ponieważ budynki te (szkoły, przedszkola, urzędy, świetlice itp) użytkowane są tylko w określonych godzinach, a popołudniami lub / i nocami są puste to warto oszczędzać w tym czasie na ogrzewaniu. W domu murowanym nie opłaca się wyłączyć grzejników, bo nadrobienie spadku temperatury zaowocuje ciągłym grzaniem w ciągu dnia, czego efektem będzie podwójne zużycie gazu. Czyli to, co zaoszczędzimy nocą wydamy w ciągu dnia.

Ogrzewanie w szkieletowym domu kanadyjskim może być całkowicie wyłączone w godzinach nocnych, ponieważ wystarczy, że grzejniki włączą się 30-60 minut przed przyjściem pierwszych pracowników, a w pomieszczeniach będzie idealnie ciepło.

Wbrew pozorom budynki szkieletowe nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Ponieważ są bardzo ciepłe to po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu kanadyjskim zniwelujemy po 30 minutach grzania. Należy także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez okna. Im więcej dużych okien tym dom szybciej się wyziębia i szybciej nagrzewa latem.

TANIA INSTALACJA GRZEWCZA TO OSZCZĘDNOŚĆ NAWET 30.000 PLN*

Między innymi z powodu energooszczędności oraz braku kumulacji ciepła najbardziej opłacalną instalacją grzewczą są zwykłe grzejniki konwektorowe. Koszty ogrzewania (na podstawie danych od mieszkańców domów szkieletowych) są porównywalne do gazu, a czasem nawet niższe. Natomiast koszt montażu instalacji grzewczej jest nieporównywalnie niższy. W domu mieszkalnym o powierzchni ok. 130m2 instalacja grzewcza elektryczna jest tańsza o ok. 20.000 PLN niż zamontowana w tym samym budynku instalacja wodna (na przykład gazowa).

Przy montażu instalacji grzewczej elektrycznej nie trzeba stawiać komina, co jest kolejną oszczędnością – ok. 5.000 PLN.

Do tego dochodzi wyeliminowanie kosztów wewnętrznej instalacji gazowej (montaż oraz projekty i uzgodnienia to ok. 5.000-6.000 PLN) oraz przyłącza gazowego (nie mniej niż 1.500 PLN). Przyłącze energetyczne musimy zrobić zawsze, a do instalacji grzewczej elektrycznej potrzeba tylko wykupić więcej kW (różnica pomiędzy przydziałem mocy na dom z ogrzewaniem i bez to ok. 1000 PLN).

Reasumując: Podczas budowy budynku szkieletowego można zaoszczędzić bez utraty jakości użytkowania ok. 31.000 PLN. Są to dane dla budynku mieszkalnego o pow. ok. 130 m2. Im większy budynek tym większa oszczędność.

KOMFORT UŻYTKOWANIA DLA POSZCZEGÓLNYCH OSÓB

Instalacja grzewcza elektryczna nie jest instalacją centralnego ogrzewania, co wbrew obiegowym opiniom jest wielkim plusem. Skoro jej użytkowanie nie pociąga za sobą większych kosztów to wygodniej jest (szczególnie w budynkach użyteczności publicznej) regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie.

Przy centralnym ogrzewaniu albo wszyscy użytkownicy mają włączone ogrzewanie, albo nikt. Oczywiście montowane są termostaty, którymi można regulować temperaturę, ale problem zaczyna się w następującej sytuacji:

  1. W pomieszczeniu A jest zimno, więc użytkownik odkręca termostat
  2. Czujka sterująca piecem jest w pomieszczeniu B, gdzie temperatura jest na tyle wysoka, że piec nie włącza się.
  3. Dopóki temperatura w pomieszczeniu B (z czujką) nie spadnie poniżej ustalonej wartości dopóty w pomieszczeniu A będzie zimno.

Przy zastosowaniu grzejników elektrycznych nie ma takiego problemu, bo każdy grzeje tylko wtedy, kiedy potrzebuje i zawsze wtedy, kiedy potrzebuje – nie ma ani ograniczeń, ani przymusu grzania.

SZYBKOŚĆ BUDOWY I BRAK OGRANICZEŃ POGODOWYCH

Budynki szkieletowe wznosi się nieporównywalnie szybciej niż murowane. W ciągu 4-6 miesięcy można postawić standardowej wielkości dom od fundamentu po całkowite wykończenie. Jest to możliwe dzięki temu, iż niemal cały budynek budowany jest w suchej technologii. Oprócz fundamentu nie ma ciężkiego betonowania. Nawet kominy można postawić bez murowania – stalowe ocieplane wełną. Dzięki temu szkielet drewniany może być wznoszony niemal przez cały rok, bez przerwy zimowej. Jedynie fundament i niektóre rodzaje elewacji wymagają dodatnich temperatur. Cała konstrukcja może być wznoszona nawet przy mroźnej zimie (dla drewna jest to nawet lepsze niż jesienna plucha). Wykończenie nie stanowi problemu nawet przy braku docelowej instalacji grzewczej (grzejniki montuje się na samym końcu), ponieważ podczas prac wykończeniowych wystarczy grzać zwykłymi elektrycznymi grzejnikami olejowymi lub nagrzewnicą (budynek bardzo szybko się ogrzewa).

DOMY PRZYJAZNE DLA UŻYTKOWNIKÓW

Domy kanadyjskie są wyjątkowo przyjazne dla użytkowników. Ściany wyłożone suchym tynkiem (czyli płytą GK) są łatwe w modernizacji. Dorobienie gniazdka czy przeciągnięcie kabla (aby w domu nie używać przedłużaczy) to praca na 30-45 minut. Nie wymaga to żadnych specjalistycznych narzędzi. W budynkach szkieletowych do schowania kabla czy przełożenia gniazda wystarczy zwykły nóż do gipsu. Dla porównania w ścianie z wielkiej płyty wyżłobienie rowka na nowy kabel wymaga wypożyczenia (lub posiadania) młota udarowego. W domu murowanym potrzeba wiertarki udarowej (w budynkach z tzw. maxa podczas żłobienia rowka wypadnie pół ściany).

Do wieszania obrazów czy czegokolwiek innego wystarczy zwykła wkrętarka. Nie trzeba męczyć się z kołkami zatapianymi w ściany przy pomocy wiertarki z udarem lecz wszystko mocuje się na zwykłych gwoździkach (lekkie rzeczy), zwykłych wkrętach (średnio ciężkie) czy na kołkach do suchego tynku (cięższe rzeczy, do 20 kg na jednym kołku na ścianie). Oczywiście wszystkie bardzo ciężkie rzeczy także bezproblemowo się montuje na ścianach.

REMONTY WYKONUJE SIĘ SZYBCIEJ I ŁATWIEJ

Co jakiś czas na rynku pojawiają się okna o dużo lepszych parametrach (w 2000 roku standardem były okna o współczynniku K= 1,1, a w 2010 dostępne cenowo były okna ponad dwa razy cieplejsze K=0,5) lub bardziej sprawne instalacje, więc właściciele domów decydują się je wymienić. W domach szkieletowych każdy remont jest krótszy i czystszy, a bezproblemowo wymienić można wszystko – nawet ścianę.

BUDYNKI SĄ ZDROWE

Już sam zapach drewna podczas budowy sprawia, że człowiek przypomina sobie dawne zdrowe drewniane budownictwo. To, że później zakrywamy drewno gipsem (także naturalnym) nie przeszkadza, aby w budynku był specyficzny mikroklimat, odczuwalny dla mieszkańców.

Niemal wszystkie materiały używane do tych domów są naturalne: drewno, gips, wełna mineralna (produkowana z przetworzonego bazaltu) czy specjalne konstrukcyjne drewniane płyty wiórowe to 95% objętości materiałowej budynku.

Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności dzięki czemu tworzy własny mikroklimat.

TRWAŁA KONSTRUKCJA

Dobrze zbudowane domy szkieletowe są bardzo trwałe. W Nowym Jorku na Manhattanie pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822. Tuż obok niego stoi budynek z 1830. Zatem jeśli dom jest wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną to nie ma obawy, że go przeżyjemy.

DOWOLNY WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I DOWOLNA KONSTRUKCJA

Wygląd zewnętrzny oraz wykończenie wewnętrzne zależy od klienta, więc dom może wyglądać jak murowany lub jak wiejska chata. Szkielet drewniany jest tylko rodzajem konstrukcji nośnej. Dlatego może on być wykończony tynkiem albo obmurowany cegłą klinkierową tak jak każdy dom w innej technologii, a nie musi być obłożony sidingiem ani szalówką drewnianą, jak się przyjęło sądzić.

Budynki w szkielecie drewnianym mogą być wznoszone do czterech kondygnacji. Konstrukcja nie ogranicza ani rozstawu ścian, ani wielkości budynku. Mogą w nim być wysokie i duże pomieszczenia. Może być parterowy i może mieć piętra (ale nie więcej niż 3 oraz parter).

DUŻE POWIERZCHNIE BEZ PODPÓR

Poprawnie zaprojektowana lekka konstrukcja dachu pozwala na uniknięcie słupów go podpierających. Dzięki temu możemy uzyskać dużą powierzchnię pomieszczeń bez słupów przeszkadzających w ich urządzeniu – zarówno tych na parterze, jak i piętrze czy poddaszu.

Rozpiętości w budynkach szkieletowych zaprojektowanych ze standardowych materiałów dostępnych na rynku dochodzą do 7m. Oznacza to, że kwadratowy salon o powierzchni 50m2 nie będzie potrzebował żadnych podpór na środku.

NIŻSZE KOSZTY BUDOWY

Dobrze wybudowany dom kanadyjski jest tańszy od dobrze wybudowanego domu murowanego średnio o 15%.

Konstrukcja budynku szkieletowego jest dziesięciokrotnie lżejsza od budynków murowanych, dzięki czemu jego fundamenty mogą być cieńsze, a więc mniej kosztowne.

Ściany zajmują mniejszą powierzchnię budynku. Murowany dom o powierzchni zabudowy 100m2 będzie miał o 10m2 powierzchni podłóg mniej niż dom szkieletowy o tej samej zabudowie.

NISKIE KOSZTY UŻYTKOWANIA

Orientacyjny roczny koszt utrzymania budynku szkieletowego o pow. 130m2 to 5.800 PLN. W tę kwotę wliczony jest prąd, woda, kanalizacja, ogrzewanie elektryczne, drewno do kominka oraz wywóz śmieci.

IDEALNA KONSTRUKCJA DLA BUDYNKÓW BIUROWYCH LUB UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Konstrukcja szkieletu drewnianego jest idealną konstrukcją dla budynków biurowych. Dzięki bezwładności cieplnej można wyłączyć ogrzewanie na kilkanaście godzin, kiedy budynek nie jest użytkowany. W domu murowanym nie jest to możliwe z przyczyn ekonomicznych – to, co zaoszczędzimy nocą stracimy w ciągu dnia, bo piec musi „nadrobić” ucieczkę ciepła w murowane kumulujące ciepło ściany.

* Wszystkie dane finansowe pochodzą z roku 2010, chyba że podano inaczej.

Więcej artykułów można przeczytać na portalu Domy kanadyjskie

domykanadyjskie
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 436582
Komentarzy: 193
Obserwują: 57
On-line: 9
Wpisów: 216 Artykułów: 3 Galeria zdjęć: 466
o nas
Od 2004 roku prowadzę firmę budowlaną budującą drewniane szkieletowe domy kanadyjskie. Agnieszka Lipka
o firmie
Budujemy domy szkieletowe pod klucz. Specjalizujemy się w obsłudze osób ciężko pracujących i nie mających czasu na pilnowanie budowy. My pilnujemy ją za nich :)
ARCHIWUM WPISÓW
2014 kwiecień
2011 maj
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń
2010 grudzień
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu L73:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 436
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 409
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 137
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 113
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
gammaimy.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń